Zakątki Polski – Wiżajny

Wiżajny to malownicza wioska położona w województwie podlaskim. Administracyjnie podlega pod powiat suwalski i jest stolicą Gminy Wiżajny. Umiejscowiona jest na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, co sprawia, że jest to oaza ciszy i spokoju, a także szansa na spotkanie ciekawej historii regionu. Wiżajny każdego roku przyciągają turystów nie tylko na dłuższy pobyt, kwitnie tutaj turystyka weekendowa, która pozwala ludziom odpocząć po stresującym tygodniu pracy i zapobiega kumulacji stresu w dalszej perspektywie.

Wiżajny były zamieszkiwane od zarania dziejów. Można mówić, że tereny te służyły ludziom już jedenaście tysięcy lat temu. Uznaje się, że były osadą Jaćwingów; obecnie pamięć o Jaćwingach jest przywracana, a ich historia wykorzystywana jest w promocji regionu. Po raz pierwszy wzmiankowano o miejscowości w XIII wieku, wówczas funkcjonowała nazwa Weyze. W XV wieku król Władysław Jagiełło polował tutaj na tura, w karczmie został poczęstowany rakami, które w języku litewskim określane są jako „weżys”. To właśnie od słowa „weżys” wzięła się nazwa "Wiżajny".

Wiżajny otrzymały prawa miejskie w XVII wieku. W tym okresie niestety ogromne zniszczenia dla miasta przyniósł "potop szwedzki", przez miasto przeszły liczne pożary, trawiące dawną zabudowę. Po najeździe szwedzkim nastała epidemia cholery, która wybiła sporą część ludności. Pod koniec XVII wieku król Jan III Sobieski potwierdził nadanie praw miejskich. Kolejne potwierdzenie tych praw nastąpiło w XVIII wieku za czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, z czym wiąże się też otrzymanie herbu w postaci „nieukoronowanego orła białego w czerwonym polu, przepasanego złotym pasem”. Z czasem Wiżajny utraciły bezpowrotnie prawa miejskie.

Wiżajny charakteryzują się dość nostalgicznym klimatem kresowym. Nie należy wyruszać na poszukiwanie wielkich rozrywek, gdyż takowe są domeną dużych miast. Przyjeżdża się tutaj by wypocząć z dala od cywilizacji. Wiżajny określane są jako „Bieszczady Północy”, liczne niezbyt wysokie wzniesienia urozmaicają krajobraz. Gmina leży na obszarze Suwalskiego Parku Krajobrazowego oraz w obrębie strefy jego ochrony. Na terenie znajduje się aż czterdzieści jezior oraz przepływa przez nią kilka rzek, co skłania do licznych wędrówek pieszych lub wypraw rowerowych po okolicy. Zarezerwujmy więc noclegi (Meteor) we wsi Wiżajny i wybierzmy się tam na urlop i zwiedzanie tych okolic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>