Uroki miejscowości Siedlce

Między Warszawą, Białą Podlaską, Lublinem i Łomżą znajdują się Siedlce – czterdzieste szóste pod względem liczby ludności miasto w Polsce. Najstarsze źródła historyczne mówiące o Siedlcach pochodzą z roku 1448. Wtedy to miejscowość była najbardziej wysuniętą na północ częścią ziemi Łukowskiej. W 1547 roku Siedlcom nadano prawa miejskie na prawie magdeburskim. Aż do XVII wieku (czyli do czasu wojen) miasto bardzo dynamicznie się rozwijało. Kolejny rozwój nastąpił za sprawą Aleksandry Ogińskiej, która uczyniła z Siedlec może nie centrum, ale ważne miejsce na kulturalnej mapie kraju. Druga wojna światowa zniszczyła większość miasta i przyniosła duże straty w ludziach.

Swój wygląd miasto zawdzięcza głównie Aleksandrze Ogińskiej z rodu Czartoryskich. W drugiej połowie XVIII wieku na starym rynku wybudowano ratusz z ośmioboczną wieżą zwieńczoną figurą Atlasa. Przez miejscowych jest ona nazywana „Jackiem” i stanowi jeden z symboli miasta. Obecnie w budynku znajduje się Muzeum Regionalne. Przedstawiono tu kulturę i historię Podlasia. Organizowane są tutaj imprezy i konkursy związane ze świętami: Wielkanocą czy Odzyskaniem Niepodległości. Zanim księżna zamieszkała w tutejszym pałacu przebudowała go. Pod okiem architekta Stanisława Zawadzkiego obiektowi nadano klasycystyczny styl. Park krajobrazowy, który do tej pory otaczał pałac przekształcono w ogród sentymentalny. Wybudowano meczet, domek rybacki i oranżerię.

Uroki rezydencji Aleksandry Ogińskiej doceniali najważniejsi ludzie ówczesnej epoki. Bywali tu między innymi Stanisław August Poniatowski, Tadeusz Kościuszko, Julian Niemcewicz. Księżna została pochowana w ośmiobocznej kaplicy w pobliżu pałacu. Baza noclegowa Siedlec składa się z wielu hoteli o różnej klasie. W centrum położony jest Hotel Villa Park. Posiada on 30. miejsc noclegowych. Dostępne są pokoje jednoosobowe dwuosobowe i trzyosobowe oraz dwa pokoje typu deluxe i dwa apartamenty. Standardem jest telewizja, dostęp do internetu, parking, telefon i płatności kartą. Obiekt jest nowoczesny – klimatyzowany i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dostępna jest też sala konferencyjna. W innej części miasta znajduje się Hotel Aleksandria Siedlce. Oferuje on miejsca noclegowe, restaurację, salę konferencyjną i bankietową oraz saunę. Obiekt powstał w 2014 roku. Spełnia wszystkie najnowsze standardy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>