Urlop w Czorsztynie – co warto zobaczyć?

Niedaleko stąd do wzniesień Trzech Koron i przełomów Dunajca ze spływami kajakowymi i pontonowymi. Można również korzystać ze zjazdów narciarskich, turystyki pieszej, wypoczywać nad malowniczym jeziorem i zwiedzać. Czorsztyn kryje wiele wspaniałych atrakcji, warto więc zatrzymać się tutaj, planując wypad w Pieniny. Miejscowość z żywym folklorem i turystyczną osadą-skansenem nad jeziorem, jest jednocześnie nowoczesnym ośrodkiem przygotowanym na turystów przez cały rok. Rozbudowa baza noclegowa i gastronomiczna pozwala każdemu znaleźć coś dla siebie [patrz Czorsztyn ➨ meteor-turystyka.pl]. Są tu hotele, pensjonaty, gospodarstwa, domy wczasowe i prywatne kwatery oferujące noclegi.

Czorsztyn sprzyja i turystyce aktywnej, i kulturowej. Wielbiciele zwiedzania oraz tajemniczych historii zobaczyć mogą ruiny XIV-wiecznego zamku na wzniesieniu nad jeziorem Czorsztyńskim. Zachowane do dzisiaj mury, piwnice, dziedzińce i baszta „oglądały” za czasów swojej świetności wiele znakomitych osobistości z królewskich rodów i burzliwych wydarzeń. O historii opowiadają umieszczone w pomieszczeniach plansze, można więc zwiedzać zamek nawet bez przewodnika i wiele z tego wynieść. W pobliżu, na drugim brzegu zbiornika wodnego, znajduje się także zamek w Niedzicy, który do naszych czasów przetrwał z kompletnymi murami i wyposażeniem – zamek w Czorsztynie pod koniec XVIII wieku opuszczony został po pożarze.

Zwiedzić warto w pobliżu również drewniany kościółek w Dębnie, wybudowany w 1490 roku. W środku zobaczyć można m.in. tryptyk głównego ołtarza, piękne polichromie, gotycki krucyfiks i drewniane tabernakulum. Do budowy kościoła nie wykorzystano ani jednego gwoździa. Stanowi on zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jezioro Czorsztyńskie jest wykorzystywane do turystycznej i sportowej żeglugi, uprawiać tu można różne sporty wodne. Niedaleko Czorsztyna swój start mają spływy Dunajcem, prowadzące przez przełomy w wąwozach o stromych wapiennych ścianach. Ciekawym miejscem jest góra Wdżar, której kształt oraz skład minerałów wskazywać może na pochodzenie wulkaniczne. Jest to teren dobrze zagospodarowany pod turystykę. Stacja narciarska zapewnia zaplecze gastronomiczne i noclegi, szkółkę i wypożyczalnię sprzętu, zróżnicowane trasy zjazdowe oraz wyciągi krzesełkowe i orczykowe. W sezonie letnim z kolei korzystać można z toru saneczkowego, ścieżek edukacyjnych i skałek wspinaczkowych w dawnych kamieniołomach. Warto również wybrać się na szlaki Pienińskiego Parku Narodowego, gdyż góry te są wciąż mniej znane niż większe pasma, a z pewnością równie malownicze i warte zobaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>