Najistotniejsze pomniki Ełku

Obecnie bardzo trudno jest znaleźć chwilę, by się zatrzymać. Stanąć. Rozejrzeć się. Powspominać. Nieustannie spadają na nas co raz to nowe obowiązki – w domu, pracy, szkole. Wspólne spędzanie czasu z najbliższymi, przekazywanie istotnych wartości i tradycji staje się raczej wyjątkiem niż regułą. Na szczęście są jeszcze miasta, które cenią dobrodziejstwa, jakie niesie za sobą nasza historia i nie ustają w staraniach, aby nam o nich przypominać.

W Ełku możemy odnaleźć liczne pomniki upamiętniające chwile, z których powinniśmy być dumni, jak i te, które oddają cześć znaczącym osobom w historii naszego kraju. W Miejskim Parku Solidarności znajduje się liczący ponad pół wieku monument poświęcony „Poległym za wolną i niezawisłą Polskę.”. Obiekt ten został wzniesiony w podzięce dla ludzi, którzy walczyli o przynależność ziemi mazurskiej do państwa polskiego. Mimo, iż żyjemy w czasach pokoju, postawa patriotyczna, o jakiej tu mowa, wciąż inspiruje i pobudza narodowego ducha. Niezwykłą okazję podziwiania tego pomnika będziemy mieli, zatrzymując się w pensjonacie Faust przy ulicy Puławskiego. Ten oddalony od centrum o zaledwie półtora kilometra obiekt, składa się z jedenastu apartamentów z dostępem do tarasu ogrodowego i możliwością wypożyczenia sprzętu wodnego. Ze względu na dużą ilość szlaków pieszych i rowerowych oraz bliskość jeziora pobyt (możliwy także ze zwierzętami) w pensjonacie jest prawdziwą przyjemnością.

Na Placu Jana Pawła II stoi ogromny posąg, – jeden z największych w kraju – słusznie podkreślający wielkość Papieża Polaka (link wikipedia) . Wykonany został według projektu Czesława Dźwigaja (rzeźbiarza, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie) i odsłonięty w roku dwutysięcznym z okazji rocznicy wizyty apostolskiej. Chwila refleksji nad sensem dnia codziennego w takim miejscu będzie zapewne wyjątkowym doświadczeniem duchowym. Zaledwie pięć minut drogi od tego niezwykłego obiektu znajdują się apartamenty „Smętek”, które oferują telewizję satelitarną, starannie wyposażone aneksy kuchenne, łazienki i bezprzewodowy internet. Są przy tym dobrym przykładem na to, że jakość nie zawsze musi słono kosztować.

Czasy się zmieniają, jednak nigdy nie powinniśmy zapominać o tym, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. Ełk zabiera nas w jedyną w swoim rodzaju lekcję historii, a bogate zaplecze noclegowe (link meteor) czynią ją przyjemną zarówno dla umysłu, jak i ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>