Muzeum Beskidzkie w Wiśle

Wisła to przepiękne miasto położone w województwie śląskim. Otoczone górami i lasami jest, niezależnie od pory roku, chętnie odwiedzanie przez licznych turystów, na których czekają szlaki turystyczne, stadniny koni, wyciągi narciarskie, baseny, korty tenisowe oraz sporty ekstremalne (wspinaczka skałkowa, przejażdżki quadami lub skuterami śnieżnymi, paintball). Dodatkowo miasto oferuje także dobrze rozbudowaną bazę noclegową (), dzięki czemu wybierając się tu na wczasy z łatwością znajdziemy takie, które spełnią nasze oczekiwania, zarówno jeśli chodzi o standard, jak i cenę.

Podczas pobytu w Wiśle, warto odwiedzić tutejsze Beskidzkie Muzeum im. Andrzeja Podżorskiego. Muzeum mieści się przy ul. P. Stellera 1, czynne jest od wtorku do niedzieli od godziny 9.00 do 15.00 we wtorek, czwartek, piątek, do 17.00 w środę i do 13.00 w sobotę i niedzielę. Bilet ulgowy kosztuje 3 złote, natomiast normalny 5 złotych.

Muzeum rozpoczęło działalność w roku 1964, dzięki staraniom Andrzej Podżorskiego – znanego w Wiśle działacza społecznego i publicystę. W muzeum znajduje się ekspozycja stała, na której prezentowane są przedmioty związane z kulturą ludową górali Beskidu Śląskiego, m.in.: naczynia sałaszniczo-pasterskie, sprzęty używane przy pracach ciesielskich, kowalskich, tkackich, narzędzia rolnicze, a także sprzęt sportowy i tradycyjne ubrania góralskie. Można także zobaczyć rekonstrukcję tzw. kurnej izby, wraz z całym jej wyposażeniem. Dodatkową atrakcją jest bogata kolekcja malarstwa twórców związanych z Wisłą (Czesława Kuryatto, Pawła Stellera, Jana Wałacha, Ludwika Konarzewskiego).

Ponadto Muzeum organizuje także wystawy czasowe, na których prezentuje ciekawe obrazy, grafiki itp. dzieła związane z wiślańską kulturą. W muzeum istnieje możliwość zrealizowania (po wcześniejszej rezerwacji) tzw. lekcji muzealnych. Z tej opcji najchętniej korzystają szkoły, które organizują wycieczki do Wisły.

Jedna myśl na temat “Muzeum Beskidzkie w Wiśle”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>