Chłapowski Wąwóz

Chłapowo to jedna ze wsi nad morzem, która przygotowała dla swoich turystów wspaniałą ofertę nie tylko wypoczynkową, ale także dotyczącą aktywnego spędzania wolnego czasu. Oprócz tego charakteryzuje się także szerokim wyborem noclegów, dlatego każdy może spędzić tutaj swój wymarzony urlop. Oferty dostępne są na każdą kieszeń. Wybierając ten kurort jako cel swojej podróży i miejsce na spędzenie wakacji warto zobaczyć Wąwóz Chłapowski czyli krajobrazowy rezerwat przyrody znajdujący się w Chłapowie. Obejmuje on teren Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Najpiękniejszymi okolicami Chłapowa są właśnie Wąwozy, jeden z nich to wąwóz Chłapowski, pospolicie nazywany Rudnikiem.

Według naukowców powstał on dzięki erozyjnej działalności wód, które znajdowały się z Wysoczyzny i Bałtyku. Brzeg Wąwozu od lat nieustannie podmywany jest przez fale morskie. Dolina Chłapowska zajmuje prawie 25 hektarów powierzchni, zaliczana jest do krajobrazowego rezerwatu przyrodniczego. Wąwóz ma swój początek w Chłapowie i ciągnie się aż do Bałtyku. Trasa wąwozu wygląda cudownie, zaczyna się wejściem w tunel tuż za ulicą w Chłapowie a kończy wyjściem na plażę nad Morzem Bałtyckim. Na plaży dostrzec można wspaniałe klify, oraz lasy sosnowe, które są ostoją spokojnego wypoczynku nad morzem. Jedna z Legend głosi, że nazwa Wąwozu Rudnik, którą nadali kaszubscy mieszkańcy wzięła się stąd, że w niektórych miejscach ziemia przybiera kolor czerwony. Wąwóz Chłapowski charakteryzuje się także atrakcyjnymi okazami fauny i flory. Spacerując po dolinie dostrzec można bażynę czarną, paprotkę zwyczajną, rokitnika zwyczajnego, jałowca oraz bluszcz pospolity czy żarnowca miotlastego. Jest to piękne miejsce pełne roślin, idealna trasa spacerowa wokół Chłapowa, gdzie czas można aktywnie spędzić czas.

2 myśli na temat “Chłapowski Wąwóz”

  1. Chłapowo to bardzo przyjazne miejsce. Bardziej kameralna atmosfera niż w położonym obok Władysławowie czy Jastrzębiej Górze sprawia, że wypoczywa się tu o niebo lepiej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>