Atrakcje turystyczne w Wieliczce

Wieliczka to miejscowość, która słynie głównie z Kopalni Soli. Ale to nie jedyna atrakcja, z którą można się tu spotkać. W Wieliczce znajduje się wiele zabytków, które związane są z górnictwem. Będąc w tej miejscowości warto zobaczyć szyb Regis oraz nadszybia Górsko i św. Kingi. Godne uwagi jest również Muzeum Żup Krakowskich, które jest jednym z najstarszych muzeów górniczych na całym świecie. Do dyspozycji turystów są dwie ekspozycje – podziemna i na powierzchni. Ekspozycja na powierzchni znajduje się w zamku Żupnym, gdzie umiejscowione zostały liczne muzealne zabytki.

Będąc w Wieliczce warto wybrać się także do późnobarokowego Pałacu Konopków [więcej: atlas rezydencji], który został wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku. Budynek został odrestaurowany, co jest zasługą lokalnych władz. Kolejnym pałacem, który warto zobaczyć jest Pałac Przychockich, który znajdziemy na Rynku Głównym. Został zbudowany w stylu neoklasycznym, na fundamentach starego ratusza. Pałac został wybudowany w 1784 roku i na chwilę obecną pełni funkcję Zespołu Szkół Zawodowych.

Zwiedzanie Wieliczki nie może odbyć się bez spaceru po miejskim rynku, czyli Rynku Głównym w Wieliczce. Rynek pochodzi z okresu panowania Kazimierza Wielkiego i ma kształt kwadratu, z którego narożników odchodzą po dwie ulice. Tam też możemy znaleźć odpowiedni nocleg [więcej: w propozycjach Meteora], bo znajduje się tu wiele hoteli. Ponadto, Rynkiem Głównym niegdyś biegł szlak handlowy.

Wieliczka posiada również Rynek Dolny, gdzie znajduje się pomnik Adama Mickiewicza, ufundowany w 1903 roku. Warto także udać się do Strzygarówki – neogotyckiego budynku wybudowanego w XIX wieku. Kiedyś znajdowała się tu szkoła górnicza i muzeum, zaś obecnie mieści się tu Starostwo Powiatowe w Wieliczce. Osobom, które lubią długie spacery, poleca się Aleję Jana Pawła II oraz Ogród Żupny. Jest to sąsiadujący szlak turystyczny Zamku Żupnego. Jak widać oprócz kopalni Soli w Wieliczce znajduje się sporo innych ciekawych obiektów do zwiedzania. A jeżeli miejscowość tą będziemy zwiedzać w sezonie zimowym, to koniecznie trzeba się wybrać do Białki Tatrzańskiej [więcej: blog]. Ta narciarska mekka położona jest jedynie o 80 km od Wieliczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>