Atrakcje Dusznik-Zdroju – wędrówki po górach

Duszniki-Zdrój to miejscowość turystyczna, leżąca w pobliżu kilku pasm górskich, które różnią się znacznie między sobą. Dla osób, które wykupiły tu dla siebie wakacyjne noclegi, miejsce to jest znakomitym punktem wycieczek na pobliskie szlaki turystyczne PTTK, których w okolicy znajduje się naprawdę sporo. Największą popularnością wśród przyjezdnych cieszą się niezwykłe Góry Stołowe, ale warto również przejść się po Górach Bystrzyckich i Orlickich.

Góry Stołowe nazwano tak z uwagi na ich niezwykłe uformowanie ze skał, które wyglądają nieco jak ogromne stoły, z uwagi właśnie na ich płaskie szczyty. Te struktury z margli i wapienia charakteryzują się sporą podatnością na erozję. W związku z tym, dzięki działaniu mrozu, wody i wiatru przez wieki wykształciły się tu niezwykłe struktury skalne, które przypominają nieraz ogromne postacie. Dlatego niektóre wzniesienia nazwano na przykład Małpolud czy Wielbłąd. Najbardziej znaną formacją skalną jest tu labirynt. Nakręcono tu między innymi część scen z filmu „Opowieści z Narnii”.

Po tutejszym Parku Narodowym prowadzi siatka szlaków wędrownych. Góry Bystrzyckie porastają gęste lasy, więc pasmo charakteryzuje się mniejszymi walorami widokowymi, niż inne masywy. Niemniej jednak, właśnie dlatego, że przyjeżdża tu mniej gości, świetnie wypoczną na okolicznych ścieżkach amatorzy ciszy i spokoju. Wiele z leśnych dróżek pokryto asfaltem, więc po tutejszych szlakach mogą jeździć również kolarze. Ci, którzy tęsknią za czasami, kiedy turystyka była mniej skomercjalizowana, powinni zajrzeć w Góry Bystrzyckie.

Góry Orlickie znajdują się na pograniczu, przy czym większa część tego pasma leży na terenie Czech. Wyznaczono tu kilka tras, które pozwalają na zapoznanie się z malowniczą i urokliwą okolicą. Najwyższym szczytem po polskiej stronie jest Orlica, natomiast na tych, którzy zapuszczą się za granicę, czeka Wielka Desztna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>